Meil on büroo täis vingeid inimesi. Neid kõiki ühekorraga tutvustada oleks ehk palju, aga teeme algust. Saagem tuttavaks: meie selle aasta uued vandeadvokaadid.
Vandeadvokaadiks saamine on paras katsumus: õpi viis aastat, tööta kolm ja tee ära kaks mahukat eksamit, kus eksimisruumi vähe ja õppida palju. Tutvume meie nooradvokaatidega, kes see aasta tähtsa etapi oma karjääris läbisid ja nüüd ausalt vandeadvokaadi tiitlit kannavad.

Alustame oma tutvumisringi selle aasta algul ametivande andnud Henri Ratnikuga, kes LEXTALis töötanud neli aastat ja mõned kuud peale. Ta kuulub LEXTALi IT/IP ja WEB3 tiimi ja on eelnevalt tegelenud ka meditsiiniõigusega. Henri lõpetas 2017. aastal Tartu Ülikooli õigusteaduse magistriõppe ning on täiendanud ennast aastatel 2016-2017 õpingutega Taanis Aarhusi Ülikoolis. 2018. aastal omandas Henri Tartu Ülikoolis täiendava magistrikraadi IT-õiguse valdkonnas cum laude. Enne LEXTAL-iga liitumist on Henri omandanud kogemusi teises advokaadibüroos.

1. Kuidas jõudsid õiguse õppimiseni? Oli sul ka teisi valikuid?

Minus on olnud alati kihk õiguse ja õigluse järele. Kui asjad ei ole nii nagu nad peaksid olema, on mul soov need nõnda seada. Kõige selgemaks sai see gümnaasiumi ajal, kui paaril korral tuli õpetajatega konstruktiivselt, aga sõbralikult vaielda hinde üle (olgu selge, et kõik need korrad mina võitsin!). Teisi valikuid oli ka – väiksena oli soov arstiks saada, aga elu läks teisiti.

2. Räägi oma LEXTALisse jõudmise lugu.

Töötasin ühes teises advokaadibüroos. Ühel päikselisel päeval helistas mulle Rauno Kinkar eikusagilt ja ütles, et tahab IT/IP-õiguse tiimi üles ehitada. Et vägev uus valdkond, suur arengupotentsiaal jne. Kuna ma olin parajasti Tartu Ülikoolis IT-õiguse magistrit lõpetamas, siis tundus ettepanek nagu rusikas silmaauku. Ning ülejäänu on juba ajalugu.

3. Milline on olnud siiamaani sinu karjääri kõige tähendusrikkaim tööots? 

Neid on mitmeid ja advokaadisaladuse kohustus ei luba neid kõiki siin lahata. Aga üleüldiselt meeldivad mulle asjad, mis loovad kliendile võimalikult palju väärtust ja positiivset efekti. Olgu selleks mõni äge lepingu koostamise ja läbirääkimiste projekt või mõne innovatiivse ärimudeli õigusanalüüs ja seejärel lansseerimine. Ilmselt on see ka põhjus, miks ma olen kohtuvaidluste tööst liikunud ära nõustamise valdkonda.

4. Mis sind töö juures kõige rohkem motiveerib?

Ägedad projektid ning õnnestumise tunne. Kui kliendil läheb hästi, siis minul ka. Kui klient ütleb, et töö on suurepäraselt sooritatud, siis see teeb südame soojaks.