Meie sel aastal vandeadvokaadi tunnistuse saanud kolleegide hulgas on Kadi Saluste, kellel täitub novembris LEXTALis viis aastat. Kadi on omandanud Tartu Ülikoolis magistrikraadi õigusteaduses cum laude. Ta on spetsialiseerunud kindlustusõigusele, kohtuvaidlustele ning pankrotiõigusele. 2017. aastal võitis Kadi Eesti Harjutuskohtu Seltsi poolt korraldatud harjutuskohtu võistluse, pälvides oma meeskonnaga ka parima kirjaliku töö autorite tiitli. Kadi peab töös oluliseks, et teda ümbritseksid head inimesed ning et tal oleks võimalusi ennast proovile panna.

1. Kuidas jõudsid õiguse õppimiseni? Oli sul ka teisi valikuid?
Arvasin ise, et jõudsin selle valikuni gümnaasiumis, kuid tädi rääkis mulle magistri lõpetamisel, et olin juba 6-aastaselt rääkinud, et minust saab jurist. Kindla veendumuseni jõudsin aga gümnaasiumis, mil käisin Tartu Ülikoolis lahtiste uste päeval ning õigusteaduskonna infotundi andis Gaabriel Taavits. Tema põneva loengu tõttu sai õigusteaduskonda õppima asumisest minu kindel siht. Kuna õigusteadusesse sisseastumine eeldas aga inglise keele eksami sooritamist, siis inglise keele parandamiseks läksin 17-aastaselt Kreekasse suveks lapsehoidjaks. Mu ema ütleb siiani, et lubas mind Kreekasse üksnes seetõttu, et minu selgituste kohaselt oli mul vaja minna, kui soovin õigusteaduskonda sisse saada. Selleks hetkeks olin kõik teised valikud kõrvale jätnud.

2. Räägi oma LEXTALisse jõudmise lugu.
LEXTALisse kandideerisin 2017. aastal (I aasta magistrandina) läbi iga-aastase avaliku praktikakonkursi. Tegemist oli minu esimese praktikaga. Minu juhendajateks olid Magnus Braun (kes oli minu vandeadvokaadi abi perioodil ka minu patrooniks) ning Urmas Ustav. Umbes praktika 4ndal nädalal ütles Magnus Braun, et peaksime minema koos lõunale, et rääkida minu praktikast. Kuna selleks ajaks oli möödunud alles pool praktika perioodi, siis mäletan, et olin üsna kohkunud ja kartsin, et juhendaja ei ole minu seniste sooritustega rahul. Vastupidiselt minu hirmudele rääkis Magnus Braun mulle töövõimalusest LEXTALis. Võtsin tööpakkumise vastu ning minu juhendajateks said Olavi-Jüri Luik ja Magnus Braun tänu kellele olen senini LEXTALis ning spetsialiseerunud kohtuvaidlustele ja kindlustusõigusele.

3. Milline on olnud siiamaani sinu karjääri kõige tähendusrikkaim kaasus/projekt?
Tänu minu juhendajatele LEXTALis olen saanud noore advokaadina olla seotud kaasustega, millest alustava advokaadina ei oleks osanud unistadagi. Avalikustada saan näiteks ühe põneva kaasuse ICO (initial coin offering) vaidluse teemal, mis oli meile teadaolevalt üks esimesi Euroopa Liidus. https://www.ituudised.ee/uudised/2019/03/25/esimene-ico-vaidlus-loppes-kompromissiga?fbclid=IwAR2keJaAzIf-FbK8Xoe9pb4W_d4UxAzpzuX1VZFNu_vEjFW98-0fViU-aDU

4. Mis sind töö juures kõige rohkem motiveerib?
Mind motiveerib võimalus panna ennast proovile ja pidevalt areneda. Olenevalt kaasuse asjaoludest, võib ühel juhul olla vajalik teha endale selgeks kalorifeeri töötamise mehhanism, kuid teisel juhul tunda ennast koduselt rääkides hoone konstruktsioonidest, esinevate puuduste olemusest ja parandamise võimalustest. Samuti omab suurt rolli advokaaditööga kaasnev sotsiaalne pool – võimalus suhelda niivõrd paljude oma ala spetsialistidega, saada aru erinevatest isiksusetüüpidest ning saavutada nende jaoks parim võimalik lahendus. Minu jaoks on advokaaditöö olnud väga silmaringi arendav. Kindlasti pean ka välja tooma LEXTALI töökeskkonna, milles tunnen, et kõik annavad endast nii palju ja tegutsevad ühise eesmärgi nimel – teha LEXTAL veel paremaks. See omakorda motiveerib mind, et anda enda panus ning vastata LEXTALi kõrgetele standarditele.