Rauno Kinkar ütleb, et uue virtuaalvääringute eelnõu ülesandeks on maandada rahapesu ja terrorismi tõkestamise riski. „Seda aga ei saavutata sektori likvideerimisega, vaid järelevalve tõhusta­misega,“just nii selgitab sissejuhatavalt LEXTAL\Next tiim Eesti krüptoäri olukorda.

LEXTALi vandeadvokaat ja partner Rauno Kinkar ja advokaat Henri Ratnik saatsid riigijuhtidele hoiatuskirja, kus tegid maha kavandatavad muudatused krüptoäri reguleerimisel.
„Nende tulemusel likvideeritakse virtuaalvääringute sektor Eestist tervikuna,“ hoiatasid nad. „Piltlikult öeldes – teenuseosutajad pakivad asjad ja lähevad Leetu. Selliselt lahkuvad Eestist tuhanded töökohad ja sajad miljonid eurod investeeringuid. Nii olemasolevad kui tulevased. Ilma jääme ka maksutulust.“
Advokaadid mainisid, et virtuaalvääringud ei kao kuhugi. „Eesti tarbijatele hakkavad teenust pakkuma välisriigi ettevõtted. Selle tulemusel on ka Eesti tarbijad halvemas seisus kui täna ning rahapesu ja terrorismi globaalne risk jääb alles. Sealjuures – kui vastavad teenused tulevad sisse välisriikidest, on rahapesu ja terrorismi tõkestamine ning selleks vajalik järelevalve vastupidiselt keerulisem, võrreldes olukorraga, kus võimalikult palju teenuseosutajaid on koondatud Eestisse, kus on nende üle võimalik järelevalvet teha.“
Advokaatide hinnangul on eelnõu taga seadusandja ja ametkondade hirm. Nende arvates kehtestatakse krüptofirmadele karmimad nõuded kui muule finantssektorile („see on olemuslikult jabur!“), Eesti riigil puudub õigus keelata Eesti firmade tegevust välismaal ning eelnõu kriminaliseerib paljude ettevõtjate tegevuse.
Lextali kundedeks on mitmed siin aastaid tegutsenud krüptoettevõtjad, kes on tuleviku pärast mures.
Arvamuse said Kaja Kallas, rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus, justiitsminister ­Maris Lauri, ettevõtlusminister Andres Sutt ja paljud teised.
Pikem lugu teemast tänases Eesti Ekspressis: